niedziela, 10 marca 2013

thrift shopper


Zadziwiająca moda na zakupy w second handach nadal trwa, nie hamuje jej nawet stałe podnoszenie cen w tego typu sklepach. A czy ideą kupowania z drugiej ręki nie jest właśnie jak najniższa cena? O nieee, nic bardziej mylnego. Kapryśna moda sprawiła, że kupowanie zniszczonych rzeczy za ciężkie pieniądze uważa się za szczyt wystylizowania. Im bardziej zeszmacone trampki, im mocniej zmechacony sweter, im szerzej rozciągnięta bluzka tym lepiej. No i oczywiście nie zapominajmy, że metka się liczy, to akurat pozostało niezmienne :) Super drogie designerskie sklepy rywalizują z wielkimi gmachami second handów o klientów. Ceny - uderzająco podobne, przyciągają całe rzesze wystylizowanych fashionistów, którzy ogromne sumy pieniędzy przeznaczają na starą ( ? ) skórzaną torbę czy zdezelowane ( czyżby? ) buty. Czy wszystkie lumpeksy stały się hipsterskie? Czy może czas już zacząć wyszukiwać ubrania na śmietnikach, by pokusić się o oryginalność? :p

Thriftage

Ratunek tym, którzy wątpią już w zachowanie pierwotnej idei zakupów z drugiej ręki, niosą second handy w małych miastach. Można tu nadal kupić fajne, ciekawe, a przede wszystkim inne ubrania/buty/torebki nie wydając na to fortuny. Tylko czy samo kupowanie takich ubrań wystarczy by odróżnić się od reszty? Chyba nie w dzisiejszych czasach. Teraz liczy się pomysł, znaczenie słowa oryginalność jest dziś kojarzone z pewną grupą ludzi, która ubiera się dokładnie tak samo. Więc gdzie tu inność? Gdzie odróżnienie się od reszty, kiedy cała rzesza ludzi wkłada na siebie dokładnie takie same czapki, buty z ćwiekami, skórzane kurtki, zniszczone trampki, przekrzywione lenonki i "ręcznie" uszyte torby eco z "intrygującym" nadrukiem... Idea mojego autorskiego zamysłu, który nazwałam thriftage, opiera się na zakupie używanych ubrań za grosze, przerabianie ich i sprzedawanie również za grosze.

Jak thriftage będzie wyglądał w praktyce? Zakupionym przeze mnie ciuchom z lumpeksu, będę robiła zdjęcia, żeby można było zobaczyć jak wyglądały przed przeróbką. Potem będę je prać i przeszywać wg własnego pomysłu, dodając różne dodatki, zmieniając kroje, zwężając, poszerzając, skracając, wydłużając czy cokolwiek mi przyjdzie do głowy. Na koniec przerobionym ciuchom będę robić finałowe zdjęcia, ( zapewne w jakiejś minimalistycznej stylizacji, bo teraz bez stylizacji nie ma zainteresowania :p ) i wyceniać koszt ich przerobienia. Każdy ciuch, oznaczony do sprzedania, zakupić będzie można przez allegro ( na początek muszę skorzystać z pomocy wielkiego guru sprzedaży, ale kiedyś na pewno uda mi się otworzyć swój biznes! ). Niektóre ubrania 'wygrzebane' w szmateksie to perełki nie wymagające wprowadzenia żadnych bądź tylko drobnych przeróbek. Takie skarby również będzie można u mnie kupić za małe pieniądze. Na początek jednak powrzucam tu zdjęcia, już przerobionych przeze mnie ciuchów, które sama noszę z powodzeniem :) W większości będą to sukienki, spodenki i spodnie, ale zdarzy się też kilka bluzek i spódnic, wszystko oczywiście zakupione w lumpeksie. Żeby uświadomić Wam jak niski jest koszt zakupu wraz z przerobieniem konkretnej rzeczy, rozpiszę ile kosztowało mnie stworzenie każdej kreacji :)

Jako, że początki są zawsze trudne, sponsorów nie ma, czasu brak ( bo trzeba chodzić do "normalnej" pracy ), ale za to inspiracji mnóstwo, to najpierw nie będzie metek, nie będzie profesjonalnych zdjęć ani modelek, nie będzie też masowej produkcji ciuchów, bo jestem sama jedna, ale będzie za to dużo pomysłów, chęci i ( mam nadzieję ) mieszczącej się w dzisiejszych kanonach mody oryginalności :)

Czy idea thriftage się przyjmie? Posłuchajcie "Thrift shop" Macklemore & Ryan Lewis feat. Wanz i sami się przekonajcie:    

  kliknij i sprawdź :)

"I wear your grand dad's clothes
I look incredible"3 komentarze:

  1. Świetny pomysł. Umiejętność - jak to nazwałaś - pseudokrawiectwa - jest bardzo przydatna przy pielęgnowaniu uzależnienia od secondhandów. Zawsze mi tego brakowało! Z przyjemnością będę się przyglądać, zazdrościć i najpewniej nabywać. Pozdrawiam! ps. nazwa jak ulał ;)

    OdpowiedzUsuń